• تلفن09123512882
  • ایمیلmodernghaleb@gmail.com
  • آدرسجاده قدیم قم-تهران. خیابان شهید رجایی (تره بار). کوچه 20
  • ساعتهای آزاد8 تا 17:30

تفاوت بین وایرکات و ماشینکاری تخلیه الکتریکی قراردادی

همانطور که میدانید دو نوع ماشین کاری تخلیه الکتریکی وجود دارد: ۱- قراردادی ۲- سیمی (وایرکات).

ابتدا می پردازیم به ماشین کاری تخلیه الکتریکی سیمی، که از یک ابزار برای پخش کردن جریان برق استفاده میکند. این ابزار که کاتد محسوب میشود، در قطعه فلزی که آند باشد، جاری می شود و جریان الکتریکی واکنش نشان میدهد.

به همین ترتیب فلز را ذوب یا بخار میکند. در نتیجه جریان دی الکتریک، خرده های ریزی که ایجاد میشوند از روی سطح قطعه شسته میشوند. وایرکات یا ماشین کاری تخلیه الکتریکی سیمی، جریان برق را به وسیله یک سیم باریک فشرده تخلیه میکند که به عنوان کاتد عمل میکند و در امتداد مسیر برش مورد نظر هدایت میشود.

یک جریان دی الکتریک که جرقه ها را فیلتر و هدایت میکند، سیم و قطعه فلزی را در بر میگیرد. سیم باریک دقت در برش را ممکن میسازد. عرض برش ها سه اینچ بوده و دقت قرارگیری 0.0002-/+ است.

این دقت بالا برش های پیچیده و سه بعدی را ممکن میسازد و در این روش، سوراخ ها، قالب ها و صفحات نواری با دقت بالایی تولید میشود.

تجهیزات وایرکات به صورت کامپیوتری با ابزارهای کنترل دیجیتال کار میکنند؛ این ابزارها می توانند سیم را بر محوری سه بعدی کنترل کنند تا انعطاف بیشتری داشته باشند.

در حالیکه ماشین کاری تخلیه الکتریکی قراردادی همیشه نمیتواند گوشه های سخت یا الگوهای خیلی پیچیده را تولید کند، دقت بالای روش وایرکات، ساخت الگوها و برشهای پیچیده را ممکن میسازد.

به علاوه، این روش میتواند فلزها را به عرض 0.004 اینچ برش بزند. در ضخامتی مشخص، وایرکات فقط باعث تبخیر فلز میشود و در نتیجه از ایجاد خرده براده جلوگیری میکند.

سیم واحدهای وایرکات به همه طرف جرقه میپاشند، این یعنی که برش باید کلفت تر از خود سیم باشد. به بیان دیگر، چون سیم با حلقه ای از جریان احاطه شده است، کوچکترین و دقیقترین مسیر برش قطر افزوده ی حلقه و سیم است.

تولید کنندگان سیم های باریکتر و باریکتر تولید می کنند تا بتوانند برش های کوچکتر با دقت بیشتر انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *